راهکارهایی برای کنترل تغییرات خلقی در تغییر فصول
بازی های عیدانه
فروردین ۷, ۱۳۹۷
از سفر با کودک اتیسم لذت ببرید
فروردین ۷, ۱۳۹۷

همه ما تغییرات را دوست داریم، مثل تغییر فصل‌ها که با پایان یافتن فصل زمستان، فصل بهار شروع شده و شادابی و نشاط را احساس می‌کنیم.

این شادابی و نشاط در بین موجودات زنده عالم در حال پخش و به اشتراک‌گذاری از بین گیاهان که زنده شده و سبز می‌شوند تا به ما انسان‌ها منتقل گردد. این تغییرات مثبت در بدن انسان و خلق‌وخوی او نیز مؤثر است، که این اثرگذاری بیشتر بر روی هیجان‌ها و احساسات افراد صورت می‌گیرد.

به مجموعه ای از اختلال‌ها، که با تغییر فصل‌ها بروز می کنند اختلال تأثیرپذیری فصلی یا افسردگی فصلی می‌گویند، که عموماً در پاییز و زمستان با کاهش طول روز و میزان نور خورشید شروع می‌شود و هم‌زمان با رسیدن فصل بهار کاهش می‌یابد. ازجمله دلایل آن می‌توان به تغییرات هورمونی در بدن (ملاتونین: که به خواب مربوط است، که در فصل بهار با افزایش طول روز و نور ترشح آن کاهش پیدا می‌کند و میزان خواب کمتر می‌شود و سروتونین: که با شروع فصل بهار ترشح آن نیز افزایش می‌یابد و به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند)، تغییرات طول روز و شدت نور، افزایش سطح انرژی در بدن اشاره کرد. با کاهش میزان افسردگی با علائمی همچون: کاهش مدت‌زمان خواب، افزایش میزان انرژی، انگیزه و شادابی، کاهش استرس و اضطراب‌ها، گاهی افزایش تمرکز و افزایش فرایندهای روانی- حرکتی و … روبه‌رو هستیم.

 این خود نوید پیام امیدبخش به خانواده‌ها و به‌ویژه افراد دارای اتیسم است که در این ایام، سطح انرژی فرزندشان بیشتر شده و از با حضور بیشتر در طبیعت و نور طبیعی و انجام بازی‌های گروهی می‌توانند فرایند مداخلات درمانی را تسریع بخشند. همچنین برنامه ی زیر نیز پیشنهاد می‌گردد تا بتوانید سطح انرژی او را بالا نگه‌داشته و اثربخشی مداخلات درمانی را بیشتر کرده و علائم استرس و اضطراب او را کنترل و ایام شادی را پیش رو داشته باشید.

  • برنامه‌های ورزشی منظم روزانه
  • بیرون رفتن و قدم زدن روزانه، خوردن ناهار در پارک‌ها و …

منبع:فصلنامه آوای اتیسم، ویژه نامه نوروز، فروردین ۹۷

 

X