راهكارهايی برای كنترل تغييرات خلقی در تغيير فصول

همه ما تغییرات را دوست داریم، مثل تغییر فصل‌ها که با پایان یافتن فصل زمستان، فصل بهار شروع شده و شادابی و نشاط را احساس می‌کنیم.

این شادابی و نشاط در بین موجودات زنده عالم در حال پخش و به اشتراک‌گذاری از بین گیاهان که زنده شده و سبز می‌شوند تا به ما انسان‌ها منتقل گردد. این تغییرات مثبت در بدن انسان و خلق‌وخوی او نیز مؤثر است، که این اثرگذاری بیشتر بر روی هیجان‌ها و احساسات افراد صورت می‌گیرد.

به مجموعه ای از اختلال‌ها، که با تغییر فصل‌ها بروز می کنند اختلال تأثیرپذیری فصلی یا افسردگی فصلی می‌گویند، که عموماً در پاییز و زمستان با کاهش طول روز و میزان نور خورشید شروع می‌شود و هم‌زمان با رسیدن فصل بهار کاهش می‌یابد. ازجمله دلایل آن می‌توان به تغییرات هورمونی در بدن (ملاتونین: که به خواب مربوط است، که در فصل بهار با افزایش طول روز و نور ترشح آن کاهش پیدا می‌کند و میزان خواب کمتر می‌شود و سروتونین: که با شروع فصل بهار ترشح آن نیز افزایش می‌یابد و به کاهش علائم افسردگی کمک می‌کند)، تغییرات طول روز و شدت نور، افزایش سطح انرژی در بدن اشاره کرد. با کاهش میزان افسردگی با علائمی همچون: کاهش مدت‌زمان خواب، افزایش میزان انرژی، انگیزه و شادابی، کاهش استرس و اضطراب‌ها، گاهی افزایش تمرکز و افزایش فرایندهای روانی- حرکتی و ... روبه‌رو هستیم.  

 این خود نوید پیام امیدبخش به خانواده‌ها و به‌ویژه افراد دارای اتیسم است که در این ایام، سطح انرژی فرزندشان بیشتر شده و از با حضور بیشتر در طبیعت و نور طبیعی و انجام بازی‌های گروهی می‌توانند فرایند مداخلات درمانی را تسریع بخشند. همچنین برنامه ی زیر نیز پیشنهاد می‌گردد تا بتوانید سطح انرژی او را بالا نگه‌داشته و اثربخشی مداخلات درمانی را بیشتر کرده و علائم استرس و اضطراب او را کنترل و ایام شادی را پیش رو داشته باشید.

  • برنامه‌های ورزشی منظم روزانه
  • بیرون رفتن و قدم زدن روزانه، خوردن ناهار در پارک‌ها و ...

منبع:فصلنامه آوای اتیسم، ویژه نامه نوروز، فروردین 97

 

 

l

آدرس انجمن اتیسم ایران

دفتر مرکزی:تهران،اتوبان ستاری جنوب،بعد از پل همت،خیابان لاله شرقی،پلاک 8.

تلفن : 48085 -021

آدرس ساختمان شماره 2

تهران،خیابان جمهوری،خیابان برادران یاسری،نبش دیلمان،پلاک 2.

تلفن : 66924359 -021

تمامی حقوق این وب سایت نزد انجمن اتیسم ایران محفوظ می باشد. طراحی سایت : اکسین